Automatyka budynkowa dla Twojego gospodarstwa domowego. Sprawdź, jakie korzyści przynosi!
Jeżeli trafiłeś/-łaś na ten artykuł, to z pewnością interesują Cię inteligentne rozwiązania wykorzystywane w budownictwie. Dzięki technologii smart możesz nie tylko zaoszczędzić swój czas, ale także uzyskać wysokie oszczędności (pieniężne). Czytaj dalej i dowiedz się więcej o automatyce budynkowej i jakie korzyści przynosi.
Lata 70. ubiegłego wieku
Technologia przyszłości – wiele osób wciąż traktuje rozwiązania automatyczne jak coś nowego. Jednak w rzeczywistości jest nieco inaczej. Automatyka budynkowa to pojęcie, które pojawiło się już w latach 70. ubiegłego wieku. Prekursorami byli inżynierzy ze Stanów Zjednoczonych, którzy wykorzystywali systemy zautomatyzowane w uprawie roślin. Technologia ta przyjęła się do tego stopnia, że zaczęto ją również wdrażać do budynków. Początkowo były to budynki przemysłowe oraz biurowce.
Obecnie automatykę instaluje się zarówno w biurowcach, przemyśle, jak i budynkach mieszkalnych. Dziś budynek inteligentny to taki, który jest wyposażony w systemy czujników. Umożliwiają one zdalne sterowanie poszczególnymi komponentami – indywidualnie, cyfrowo, w najbardziej dogodnym momencie i z każdego miejsca.
Oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja…
To tylko niektóre z instalacji, które możesz wdrożyć do swojego mieszkania. Automatyka sprawia, że możesz sterować instalacjami elektrycznymi w całym budynku lub w jego częściach. Ciekawi Cię, jakie jeszcze systemy możesz zainstalować w swojej przestrzeni prywatnej (i nie tylko)?
Oprócz oświetlenia, ogrzewania i klimatyzacji automatyka obejmuje również:
- system awaryjnego zasilania;
- system monitoringu, kontroli dostępu, alarmowy;
- system sterowania bramą garażową/bramą wjazdową;
- inteligentne gniazdka;
- system multiroom, czyli audio i wideo oraz wirtualni asystenci (np. Google, Alexa);
- czujniki dla otwierania drzwi i okien;
- żaluzje, rolety, markizy, zasłony (ogólnie przesłony okienne);
- czujniki bezpieczeństwa;
- czujniki ruchu.
Systemy automatyki budynkowej
Jeżeli chcesz, aby Twoje mieszkanie stało się inteligentne, musisz również wiedzieć tym, że automatyka budynkowa dzieli się na dwa systemy.
Pierwszy z nich to system fizyczny (przewodowy). Jest to ta droższa opcja, która polega na zoptymalizowaniu instalacji pod konkretny dom. Opcję tę poleca się dla nowych budynków, które dopiero są w budowie. Nie jest jednak powiedziane, że nie można wdrożyć jej również do już istniejących. Zainstalowana fizycznie centrala pozwala zarządzać całym systemem, a okablowanie zwiększa skuteczność całej instalacji i ogranicza jej awaryjność.
Drugą opcją, która jest tańsza i można ją zainstalować samodzielnie w mieszkaniu, jest system bezprzewodowy. Nie musisz wiercić, czy kuć ścian, aby zarządzać swoim mieszkaniem. System bezprzewodowy opiera się o WiFi, czy Bluetooth, czyli transmisję danych. Centralę w postaci routera możesz umieścić w dowolnym miejscu w mieszkaniu i zarządzać nią z poziomu smartfona (zdalnie). Jest to jednak ta opcja, która może ulegać awariom. Trzeba na nią uważać szczególnie podczas burzy. Wyładowania elektryczne mogą bowiem doprowadzić do uszkodzenia routera – piorun może go najzwyczajniej w świecie spalić.
Automatyka budynkowa – korzyści
Na koniec korzyści. Wśród pozytywnych aspektów implementacji automatyki do mieszkania, domu, czy budynku, znajdują się: wygoda, bezpieczeństwo, redukcja kosztów, oszczędność czasu oraz kwestie ekologiczne. Jeżeli chcesz uzyskać wszystkie z nich, możesz skontaktować się z firmą, która zajmuje się instalacją i programowaniem automatyki w Twoim mieście. Specjalista może pomóc Ci w doborze odpowiednich komponentów do Twoich indywidualnych potrzeb.
Dodaj komentarz